Přívěsek Mokoš

Stříbrný přívěsek, složený ze čtyř drobných kosočtverců zdobený čtyřmi různobarevnými kameny v centru - žlutým citrínem, rudým granátem, modrým iolitem a tmavou záhnědou. Symbolizuje bohyni Mokoš a rovnováhu.

Skladem
2 190 Kč
Kategorie: Slovanské symboly
6199 1 privesek mokos
Novinka

Slovanská bohyně Země, jménem Mokoš nebo také Mokoša, byla jedna z nejvýznamnějším bohyní slovanského pohanského pantheonu. I přes tuto významnou pozici je pro nás dnes trochu záhadou. Ačkoliv neexistoval významnější kult jiné bohyně, než byla Mokoš, byla postupně vytlačena křesťanskými symboly a svatými. Její existenci badatelé dohledali v podstatě díky přeživším zvykům prostých lidí, u kterých byla nahrazena Matkou Vlhkou Zemí a v několika málo písemných zmínkách. Mokoš byla patronkou žen a ženských prací, rodiček a ženských setkání. Její svátek se slavil přibližně kolem 28. října a veselí mělo značně uvolněný charakter, proto bývá Mokoš spojována i se sexuálními výstřednostmi.
Jako bohyně spojovaná s ochranou a s osudem těhotných žen a rodiček byla také přímo navázána na plodnost země a budoucí úrodu. Byla zosobněním božské Matky, stojící nohami pevně na zemi, třímající v náruči veškerou hojnost, kterou život nabízí, laskavá a konejšivá, s vlasy rozprostřenými ve větru a s životadárnou tekutinou prýštící z jejich prsou.

Čtyři kameny, vložené do samého středu přívěsku symbolizují spojení všech čtyř živlů v harmonii. Zlatavý citrín je symbolem vzduchu, který jako svěží vítr přináší a obnovuje energii do života, rudý granát planoucí jako oheň dodává sílu, vášeň a odvahu, modrý iolit jako voda prohlubuje intuici a odplavuje zbytečné strachy a obavy, temná záhněda přináší klid, vyrovnanost a uzemnění.

Přívěsek pomáhá nositeli nastolit rovnováhu v životě. Je vhodný pro ženy i muže jakéhokoliv věku, kteří si díky němu mohou procítit pevnou půdu pod nohama a se zvýšeným uvědoměním si své role v koloběhu přírody se zaměřit se na svou stabilitu a ocenit dary, kterých se jim od ní dostává.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: